Krmení
PŘEDMLUVA
Kolik potravy má dostat zakrslý králíček denně? Co všechno může? Jaká zelenina a ovoce jsou vhodné? Který druh granulí je nejlepší? - To jsou běžné otázky, které si klade každý zodpovědný chovatel, a my se na ně v tomto článku pokusíme odpovědět.
Především je třeba si uvědomit, že králík je býložravec, což znamená, že se jeho strava v přírodě skládá hlavně z čerstvé trávy a lučních bylin, doma pak ze sena a čerstvé šťavnaté zeleniny.
Granulované krmivo a ovoce jsou považovány pouze za doplňkové krmivo a dospělým králíčkům ho proto podáváme s mírou.
Vhodná strava zajišťuje králíčkovi nejen správnou dávku veškerých důležitých živin (vlákniny, vitamínů a minerálů), ale slouží i jako prevence mnoha závažných patologických onemocnění (onemocnění jater, střevní komplikace, ledvinové a močové kameny, přerůstání zubů – jak řezáků, tak stoliček - s následkem abscesů atd). Proto je důležité, abychom svému mazlíčkovi/svým mazlíčkům sestavili správný a vyvážený jídelníček.
DŮLEŽITÉ!
-
Pokud králík náhle změní své stravovací návyky (např. přestane jíst seno), je vhodné navštívit veterináře z důvodu podezření na přerůstání zubů (je nutné, aby veterinář zkontroloval stoličky, což sami doma nezvládneme)
-
Pokud králík najednou odmítá potravu a je apatický, navštivte IHNED veterináře. Více než 24hodinová hladovka může králíkovi způsobit nenapravitelné poškození trávícího systému, který se bude postupně zpomalovat až do uplného zastavení, jehož následkem je selhání jater a smrt.
-
V případě operace (např. kastrace) králík NESMÍ držet hladovku! V den operace je vhodné mu dát hodně sena, trochu kvalitních granulí, případně menší dávku bylin nebo zeleniny bohaté na vlákninu, na kterou musí být ale zvyklý. Strava musí být o něco lehčí než normálně, protože králík s přeplněným žaludkem (který tlačí na hrudník) může mít při anestezii problémy. Pokud Vám veterinář řekne, že má králík držet před operací hladovku, je lepší poohlédnout se po jiném, protože tento toho o králících moc vědět nebude.
-
Po operačním zákroku se MUSÍ králík rozjíst co nejdříve. S pomocí analgetik (Metacam), který je vhodné si od lékaře vyžádat (Metacam byste měli mít pro králíčka na doma např. po trhání zoubků nebo pro samičku po kastraci), by měl králíček pomalu začít jíst. Často musí být k jídlu stimulován (na rozpapání jsou ideální čerstvé bylinky jako bazalka, meduňka, petrželka, mrkvová nať nebo čerstvá nebo sušená pampeliška či jitrocel), ale pokud ani po více hodinách nejeví žádnou chuť k jídlu, je potřeba ho začít dokrmovat injekční stříkačkou (bez jehly a nejlépe o obsahu 1ml, která je dostatečně tenká, aby se králíkovi dala vsunout mezi přední zuby a stoličky) umělou výživou (např. v ČR dostupné instantní seno Rodicare Instant, Osmizrnná nemléčná kaše od Nestlé, ve vodě rozmočené granule, zeleninová dětská výživa neobsahující luštěniny a brambory) a zároveň je nutné spojit se s veterinářem, který, pokud je to nutné, králíčka pomocí infuze rehydratuje a podá mu vhodné léky na podporu chuti k jídlu, rozhýbání střev a podporu jaterní funkce. Místo vody lze na přípravu kaše na dokrmení použít rovněž rehydratační roztok Kulíšek, který koupíte v lékárně.Celkově musíme do králíka dostat 50 ml kaše a 50 ml na vody kilo váhy denně až do doby, než nezačne jíst sám.
-
Je dobré králíčka každý měsíc vážit a váhu si zapisovat. U mláděte tak budeme mít přehled jak roste a u dospělého králíka budeme moct sledovat případné váhové výkyvy a plynule jim přizpůsobovat jídelníček. V případě, že králík trpí dlouhodobými problémy se zažíváním, má zdravotní potíže nebo byl na operaci, je vhodné ho vážit každý týden, abychom měli jistotu, že neubývá na váze a má zajištěnu dostatečnou výživu. Pokud zjistíme, že od posledního vážení králík značně zhubnul, neváháme a obrátíme se co nejdříve na veterináře. V tomto případě se nenecháme mást dojmem, že králík jinak vypadá zcela v pořádku, protože problém může být někde uvnitř (např. přerůstající zuby nebo skrytě probíhající infekce).
SENO
Seno musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:
- vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
- králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky. Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.
Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.
Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé, tak zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny.
Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.
Pro mladé králíky, kteří rostou (= do 7 měsíců), je vhodnější seno, které obsahuje např. vojtěšku, pampelišku nebo jetel, protože má zvýšený obsah vápníku, který ušák potřebuje kvůli růstu zubů a kostí ve větším množství.
Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.
Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu – seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu.
TIP! Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme králíkovi nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v každém případě však nesmí přesáhnout 100°C. TIP! Seno v jesličkách přes den částečně vyčichne. Proto je dobré do jesliček přidávat párkrát za den po troškách čerstvé seno. TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...), které ho navoní a ušákovi pak bude seno víc chutnat. |
VODA
Voda musí být každý den měněna. Vodu podáváme čistou a pokojové teploty. Z tohoto důvodu je v kleci vhodnější napáječka. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny. Čištění je jednoduché - do napáječky nalejeme díl octu a díl vody, přidáme trochu rýže, pořadně protřepeme, vypláchneme a napáječka je jako nová.
Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Někteří králíci nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a králíkovi pak Acidomid nenutíme.
Ostatní minerální a vitamínové přípravky jsou pro správně živeného králíka veskrze zbytečné (jejich nadbytek způsobuje dokonce těžká onemocnění) a podáváme je jen po domluvě s kompetentním veterinářem.
Jak naučit králíčka pít z napáječky?
Ne každý králíček umí pít z napáječky, a proto to ty, kteří z ní pít neumí, musíme naučit. Nejlépe to ušák pochopí, když mu napáječku podáte k tlamičce a kuličkou se zlehka dotknete jeho pysků tak, aby vytekla kapka. Ve chvíli, kdy ušák kuličku olízne a zjistí, že tudy teče voda, máte vyhráno.
GRANULOVANÉ KRMIVO (GRANULE)
Granulované krmivo by mělo být u dospělých králíků pouze doplňkem a zpestřením stravy a pokud má králík k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by měla splňovat tyto základní parametry:
1) 18% a více vlákniny
2) neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku nebo sušené mléko
3) obsah tuku by se měl co nejvíce blížit 1,5%
4) nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku (u dospělých králíků ne více než 1%, u mláďat může být víc) a poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)
5) obsah vitaminu D3 by měl být maximálně 1000 m.j. Vyšší obsah vitaminu D3 přispívá ke vzniku písku v močovém měchýři a tvorbě ledvinových a močových kamenů.
6) všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, ževšechny granule mají i stejný obsah živin
Granule skladujeme v suchu a chladnu. Část si odsypeme do uzavíratelné skleničky a zbytek balení skladujeme nejlépe v ledničce.
Nevhodná doplňková krmiva
Klasické směsky složené z obilí a semínek
Směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. Často obsahují dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky.
Směsky jsou také velmi kalorické, protože obsahují hodně škrobů, tuků a uhlohydrátů a králík z nich přibírá na váze. Časem se u králíka mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a tuků objevit i zdravotní problémy jako průjem, zácpa nebo přerůstání zubů, protože chrup králíka je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky.
Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že králíček se vybírá jenom to, co mu chutná a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům.
Na diskuzi se často setkáváme s argumentem “Ale kralíčkovi ta směska chutná!” To, že mu chutná, je dost dobře možné, protože tyto směsky jsou dělané tak, aby ušákovi chutnaly, neznamená to však, že jsou pro něj zdravé. V tomto ohledu se opravdu na králíkův správný úsudek spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Děti by se nejradši taky nacpávaly jenom hranolkami, hamburgery a sladkostmi, místo aby si vzaly zeleninovy salát, ale všichni moc dobře víme, jak by skončily, kdyby jim to rodiče dovolili.
Granule s kokcidiostatiky
Jsou to velmi levné výkrmové granule, které se většinou prodávají na váhu. Těmito granulemi NIKDY NEKRMÍME!!!Obsahují antibiotika (kokcidiostatika), která mají u výkrmových králíků zabraňovat vzniku kokcidiózy. Ovšem aby fungovala, tak by musel být králík krmen výhradně jimi a ničím jiným, protože jinak mají účinek opačný – kokcidie si na léčivo zvyknou a snáze se přemnoží. Protože ale budou na léčivo zvyklé, bude se kokcidióza hůř léčit. Dlouhodobé podávání těchto granulí rovněž narušuje střevní mikroflóru. Od krmení by nás taky měla odradit nízká pořizovací cena granulí, které vypovídá o jejich “kvalitě” – jsou určeny pro králíky, kterým bohužel nebude dopřán život delší než pár měsíců, a proto neobsahují potřebné živiny pro naše gaučové králíky, u kterých si přejeme, aby žili co nejdéle.
Králík je konzervativní zvířátko a pokud dostane ráno a večer jen malou dávku granulí spolu s dávkou zeleniny a jinak bude mít k dispozici jen seno, začne ho považovat za hlavní část své stravy, což se pozitivně odrazí na jeho zdraví.
Když budu králíčkovi dávat málo jídla, bude v dospělosti malý?
Do cca 7. měsíce králíček netloustne, ale roste, a jeho velikost je dána geneticky, tudíž ho “nezmenšíme” tím, že mu budeme dávat míň granulí. Pokud ke svému růstu nebude mít dostatek živin, tak vyroste do stejné velikosti jako správně živený králík, ale bude mít v budoucnu kvůli naší nesmyslné touze po zakrslosti zdravotní problémy.
Pokud tedy chceme zvířátko, jehož váha nepřesáhne 1,5 kg hmotnosti, pořídíme si morče, protože, i když nám chovatel ukáže zakrslé rodiče našeho králíčka, nemáme zaručené, že se zrovna u toho našeho neprojeví gen po praprapra...dědečkovi nezakrslém králíkovi a náš králík bude vážit trochu víc, než jsme čekali.
Pokud tedy chceme aspoň nějakou záruku, že ušák bude malý, koupíme si ho u chovatele, který chová králíky s PP (průkazem původu). V případě, že nám na velikosti nezáleží (minimálně metrovou klec potřebuje jak papírový zakrslík, tak zverimexový kříženec), si můžeme ušáka koupit ve zverimexu, kde prodávají v naprosté většině případů křížence, kteří v dospělosti váží průměrně 2-3 kg. Ostatně větší králík je praktičtější, protože si jeho zažívání umí lépe poradit se spolykanými chlupy (tím se snižuje riziko ucpání žaludku smotkem chlupů) a ani nemívá tak často problémy se zuby, protože má větší čelist (šlechtitelé kralíka a jeho čelist sice zmenšili, ale zuby se jim zmenšit nepodařilo).
Nesmíme také zapomenout, že zakrslí beránci bývají větší než zakrslíci s ušima nahoru.
Koupili jsme králíčkovi kvalitní granule, ale on je nechce jíst. Co máme dělat?
Mezi 8.-12. dnem začínají malí ušáci baštit bobky, které jim nechává maminka v hnízdě. Tak osídlují svá střeva správnou mikroflórou a zároveň se z nich také zřejmě učí, co mají jíst a jaké má být jejich složení potravy (mlaďata začínají požírat vlastní bobky až ve 3 týdnech věku). Mnozí chovatelé však netuší, že do správné stravy králíčka zrní nepatří, a ve zverimexech jim je rovněž jedno, čím králíky krmí. Proto se stává, že si domů přineseme králíčka, který bude kvalitní granule odmítat. Pokud jsme spolu s králíčkem dostali do začátků i trochu původní směsi, kterou byl krmen, je vhodné do ní nasypat trochu nových granulí a každý den podíl původní směsi o trochu snížit a podíl vhodných granulí zase naopak zvýšit. Jestliže jsme se trefili do králíčkových chutí, pak by měl během do týdne přejít pouze na námi zvolené granule. Někdy jsou ušáci pěkně vybíraví, a pak člověku trvá trochu déle, než sežene ty správné granule, proti kterým nebude mít králík žádné výhrady.Čím je králíček starší, tím je samozřejmě konzervativnější, a proto může být přechod na granule obtížnější.
Některým králíkům může trvat i několik týdnů, než nové granule akceptují. Proto se hned po prvním neúspěšném pokusu nevzdáváme a králíkovi nové krmivo vytrvale předkládáme. Pokud přesto neuspějeme, hledáme jiné, složením vhodné, granule, které budou králíkovi chutnat.
ZELENINA
I když má každý ušák své chutě a může upřednostňovat některé druhy před jinými, vždy si rád pochutná na čerstvé zelenině. Zelenina je pro králíčka důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našel v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost králíka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.
Zeleninu králíčkovi podáváme nejlépe 2x denně a to ráno a večer, kdy je ušák nejaktivnější a má zvýšenou potřebu energie. Denní dávka je u 2kilového králíka asi 2 plné hrsti (150-200g/kg váhy). Pokud ušák dávku nesní, dáme mu při dalším krmení menší množství. Nejlepší je připravit míchaný salát z minimálně 4-5 druhů zeleniny a druhy zeleniny každý den (nebo alespoň občas) pozměnit. Přes den můžeme ušáka rozmazlovat různými druhy aromatických bylineknebo za odměnu mu můžeme dát malý kousek ovoce.
Dáváme pozor, aby se zelenina nezapařila (např. v igelitu v teple se snadno zapaří a králík se může nadmout a umřít) a v ideálním případě ji uchováváme v lednici (v lednici je chladno a zelenina se nezapaří). Před podáváním zeleninu dobře omyjeme pod tekoucí vodou. V žádném případě ji nedáváme přímo z lednice, ale necháme ji odležet na pokojovou teplotu, neboť po požití studené zeleniny by králík mohl dostat průjem. Dáme si dobrý pozor, aby zeleninanebyla shnilá nebo plesnivá!
Správný způsob zařazování nového druhu zeleniny do jídelníčku:
Králíci jsou zvířátka se zažíváním citlivým na změny, a proto musíme do jejich jídelníčku šťavnatou stravu zařazovat postupně!
Malým králíčkům se zelenina může začít podávat až po dovršení 7. týdne života (a po přeléčení proti kokcidióze), protože dřív není jeho zažívání ještě plně připraveno k příjmu šťavnaté stravy. Je nutné mít na paměti, že každá náhlá změna stravy může způsobit, zvláště u králičích miminek, zažívací problémy, a proto je vhodné před začátkem podávání zelené stravy malé králíčky přeléčit proti kokcidióze.
Nejvhodnější je začít zeleninou, která má vyšší obsah vlákniny (např. mrkev, fenykl, řapíkatý celer). Vyberte jeden druh a dejte králíčkovi kousek na ochutnání - pokud ho králíček sní a neprojeví se u něj žádné střevní problémy (nadmutí, vánočky, měkké bobky, průjem), druhý den přidáme té samé zeleniny o kousek víc a pokud je vše v pořádku, třetí den můžeme přidat k osvědčené zelenině kousek jiné zeleniny. Opět samozřejmě pozorujeme reakci zažívacího ústrojí. Kdyby se však objevily nějaké zažívací problémy, veškerou zeleninu vysadíme do doby, než se ušákovo zažívání upraví, a poté mu zkusíme podat znovu malý kousek zeleniny, která mu způsobila potíže. Pokud má králík opět měkké bobky, tento druh z jídelníčku vyřadíme úplně (stejně postupujeme i u zařazení ovoce do jídelnícčku).
Při podávání zeleniny musíme dodržovat několik základních pravidel:
- zeleninu podáváme králíkům v rozumném množství (i vhodná zelenina může ve velkých dávkách způsobit zažívací obtíže)
- na všechny druhy zelí a listové zeleniny velice opatrně zvykáme, protože už v malém množství může způsobit nadmutí a případný následný úhyn zvířete
- pokud podáváme třeba listy kukuřice, tak nesmí být postříkaná! Totéž platí i pro zbytek hospodářských plodin.
- Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.
- Pokud je králíček náchylnější na nadmutí nebo mívá střevní potíže, nadýmající druhy zeleniny mu nepodáváme vůbec.
- U králíčků, kterým nezpůsobují trávicí problémy, je vhodné podávat výše zmíněné nadýmavé druhy jen 2x týdně v malém množství jako doplněk (obsahují vitamín A) k jiným druhům zeleniny.
- Ze salátu vždy odstraníme vrchní listy a stonek kvůli vyššímu obsahu nitrátů a kedlubnu oloupeme.
- Riziko nadmutí se zvyšuje, pokud není králíčkovi dopřán dostatek pohybu (činnost střev je zpomalena).
Vhodná zelenina
Informace se týkají zeleniny v čerstvém stavu (není-li uvedeno jinak). Sušená zelenina králíkům zažívací problémy nepůsobí, pokud jsou na ni zvyklí.
Druh zeleniny |
vápník mg/100g |
fosfor mg/100g |
Poznámka |
artyčok* |
44 |
90 |
Odstranit ostré pichlavé špičky. |
brokolice * |
100 |
80 |
Posiluje imunitu. |
brukev řepák/vodnice |
210 |
28 |
|
celer řapíkatý bulvový |
40 43 |
24 115 |
Kořen je dobré krmivo v zimním období. Musíme ho dobře omýt nebo ještě lépe oloupat. Oba druhy mohou být podávány komplet i s listy. |
cuketa |
23 |
23 |
|
čekanka* |
20 |
23 |
Ve vnějších listech má vysoký obsah kyseliny šťavelové. |
dýně |
25 |
30 |
Škrobnaté, a proto zkrmovat je v malém množství druhy jedlé i pro člověka. Listy a lodyha jsou pichlavé, a proto jako krmivo nevhodné. Okrasné dýně nesmíme podávat! |
fenykl |
49 |
50 |
Nať i kořen jsou dobře snášeny i při obtížích se zažíváním, vysoký obsah minerálů a vitamínů, může zbarvovat moč. Působí diureticky a pomáhá rozpouštět močové kameny. |
chřest |
22 |
52 |
Silně močopudný, proto ho podáváme jen zřídka a v malém množství a dáme pozor na dostatečný přísun tekutin. |
kapusta kadeřavá * |
35 |
45 |
Podávat v malém množství – může nadýmat. |
kapusta růžičková |
42 |
69 |
Podávat v malém množství – může nadýmat. |
kedlubna |
70 |
50 |
Listy obsahují hodně vitamínu A, před zkrmením je vždy dobře omyjeme. |
kozlíček polníček |
30 |
49 |
Podávat v malém množství – možný obsah dusičnanů. |
kukuřice |
5 |
120 |
Nepostříkané čerstvé i sušené listy kukuřice jsou chutné a zdravé. Čerstvé kukuřičné klasy obsahují příliš mnoho škrobu, proto bychom je měli králíkovi dávat jenom výjimečně. Taktéž obsahuje hodně fosforu, jehož nadbytek může způsobit deformace zubů. Slupky sušených kukuřičných zrn jsou pro králíky nestravitelné a ve větším množství jim mohou ucpat střeva. |
květák |
20 |
54 |
|
lilek baklažán |
12 |
20 |
Nať a nezralé plody obsahují jedovatý solanin. Názory na jeho vhodnost se rozcházejí: Krmit smíme jenom zralými plody bez natě. (Německo) Jedovatý. (Itálie) |
mangold |
100 |
40 |
Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství! |
mrkev (kořen*) |
40 |
30 |
Krmit můžeme i dobře omytou natí (ale pozor, nať má vysoký obsah vápníku, tak to s ní nesmíme přehánět!), hodnotné krmení v zimním období. |
okurka |
20 |
24 |
Ve velkém množství může způsobit měkké bobky. |
pastiňák |
50 |
70 |
Dobré krmení v zimním období. |
paprika * červená žlutá zelená |
15
51 |
35 25 |
Stopka obsahuje solanin, paprika má hodně vitamínu C. |
pažitka |
92 |
58 |
Podávat jen ve velmi malém množství. |
petržel (kořen) |
68 |
60 |
Kořen je hodnotné krmení v zimním období, nať obsahuje vysoké množství vápníku! |
romanesko |
20 |
54 |
|
rukola * |
160 |
52 |
Možný vysoký obsah nitrátů, obsahuje hořčičné glykosidy. |
rajčata* |
13 |
25 |
Stonek a listy obsahují jedovatý solanin. Rajčata mohou při přežrání způsobit průjem. |
řepa bílá |
50 |
30 |
Hodnotné krmivo pro zimní období bohaté na vitamíny. |
řepa červená (i listy) * |
25 |
38 |
Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství! Zbarvuje moč i trus červeně. |
ředkvičky |
25 |
25 |
Listy jsou u králíků oblíbené. Samotné plody obsahují hořčičné glykosidy, proto jsou spíše nevhodné (mohou dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice malém množství. |
řeřicha* |
81 |
76 |
Obsahuje hořčičné glykosidy, proto je spíše nevhodná (může dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice nízkém množství |
salát hlávkový |
35 |
30 |
|
salát ledový |
19 |
20 |
Obsahuje hodně vody – podáváme malé množství. |
salát římský * |
45 |
31 |
|
špenát * |
125 |
55 |
Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství! |
štěrbák/endivie/frisee |
50 |
60 |
Vysoký obsah draslíku, fosforu, vápníku, železa a vitamíny A, B, C. Obsahuje inulin, který působí žlučo a močopudně a povzbuzuje chuť k jídlu. |
topinambur |
10 |
78 |
Zkrmovat můžeme celou (listy, květy) rostlinu. Kořen podáváme zřídka, neboť je to hodně výživný, a mladý kořen navíc obsahuje špatně stravitelný škrob a může způsobit zažívací problemy (nadmutí, průjem). Kořen by měl být vykopán ze země před prvním mrazem a před zkrmením nechán delší dobu v chladu uležet. |
zelené fazolky |
37 |
38 |
Neplést si s obyčejnými fazolovými lusky!!! |
zelí* |
210 |
80 |
Bohaté na vitamíny a minerály, hodnotné krmení v zimním období. Bílé i červené podávat v malém množství - může nadýmat. |
zelí čínské (pekingské) |
40 |
30 |
|
Nevhodná zelenina!
Druh zeleniny |
Poznámka |
brambory |
Nevhodné, neboť jsou příliš škrobnaté. |
cibule |
Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu králíka. |
česnek |
Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu králíka. |
feferonky |
|
luštěniny |
Čočka může čerstvém stavu nadýmat. Čerstvé fazole jsou jedovaté. Hrachové lusky bývaji v menším množství snášeny dobře. |
pórek |
|
rebarbora |
Vysoký obsah kyseliny šťavelové, lehce jedovatá. |
Zdraví škodlivé látky obsažené v rostlinách a zelenině
Kyselina šťavelová (oxalová)
- Kyselina šťavelová je velmi rozšířená, organická kyselina, rozpustná ve vodě. V těle se slučuje s vápníkem v nerozpustný oxalát vápenatý, jenž se může usazovat v močových cestách ve formě kamínků a navíc se tímto způsobem z organismu odčerpává vápník. Vysoká koncentrace kyseliny v krmení může tudíž vést k nemocem ledvin, tvorbě močových kamenů a nedostatku vápníku v těle, který vede k odvápnění kostí.
- Zdravým zvířatům můžeme rostliny s vysokým obsahem kyseliny šťavelové podávat – ovšem jen ve velmi malém množství. Dlouhodobé podávání není vhodné. Zvířatům s poškozenými ledvinami tyto rostliny nepodáváme vůbec.
Solanin
- Solanin je špatně rozpustný, toxický alkaloid některých lilkovitých (Solanaceae). Je obsažen například v zelených částech brambor (i hlíz) a rajčat. Následky vysoké koncentrace solaninu v krmivu jsou například žaludeční potíže, enteritida (zánět střev), průjmy, podráždění či záněty ledvin, likvidace červených krvinek, poruchy krevního oběhu a dýchání nebo poškození centrálního nervového systému.
- Čím nekrmit? Zelenými částmi brambor a jejich klíčky, nezralými rajčaty a zelenými částmi rajčat (listy, stonek), stonkem a listy papriky apod.
Dusičnany (nitráty)
- Dusičnany jsou sloučeniny dusíku a kyslíku. Rostliny dusík potřebují pro růst. Dusičnany samy o sobě jedovaté nejsou, ale v organismu se mění na nitridy, které už zdraví škodlivé jsou. Příznaky otravy nitridy: slinění, průjem, svalový třes, slabost, potácení se, cyanóza.
- V nízkém množství je zkrmování potravin obsahujících dusičnany nezávadné. Pozor však na potraviny, které obsahují dusičnan ve větším množství (např. hlávkový salát, štěrbák, ledový salát, polníček, špenát, mangold, červená řepa) – ty je opravdu lepší podávat jen doplňkově a ne neustále. Sem a tam podaný lístek salátu je však vítané zpestření jídelníčku.
Proč je důležité sledovat obsah vápníku?
Je třeba věnovat určitou pozornost obsahu vápníku v některých bylinách a zelenině. Například petržel, máta, vojtěška, jetel, mrkvová nať, pampeliška jsou pro vysoký obsah vápníku obzvláště vhodné pro mláďata, ale od 7. měsíce věku králíka musí být dávkování sníženo a po 4. roce věku by měl králík dostávat opravdu jen minimální dávky.
Narozdíl od lidí, u kterých se z potravy vstřebává do organismu jen potřebné množství vápníku, u králíků se ve střevech vstřebává prakticky všechen v potravě obsažený vápník. Pokud strava obsahuje hodně vápníku, je jeho přebytek dopravován krví do ledvin a ty ho vylučují do močového měchýře. Proto králíci, kteří jsou krmeni stravou bohatou na vápník, trpí často ledvinovými a močovými kameny a záněty močových cest.
Když dám králíkovi mokrou zeleninu/trávu, nenadme se?
Nenadme. Ale je třeba králíka na zeleninu/trávu postuně zvykat a zároveň zajistit, aby měl ušák neustále přístup k senu, které obsahuje hodně vlákniny a které potravu posunuje ve střevě. Pokud bychom dali králíkovi zeleninu/trávu na lačný žaludek, je možné, že hmota nebude dostatečně rychle postupovat zažívacím traktem, zkvasí a začnou se tvořit nebezpečné plyny.
LUČNÍ A AROMATICKÉ BYLINY
Je všeobecně známo, že králíčci mají mlsný jazýček a téměř všichni se můžou utlouct po bylinkách. Mnohé z nich však mají vysoký obsah vápníku, proto je vhodné u dospělých mlsounů jejich množství omezit a předejít tak tvorbě ledvinových a močových kamenů.
Kde byliny a trávu nesbírat:
- na okrajích polí, protože je tam tráva pohnojená.
- na trávnících ve městě, protože se na ně chodí venčit psi, tudíž je tráva znečištěná a můžeme na králíky přenést různé nemoci
- při okrajích silnic, protože je tam tráva „napuštěna“ výfukovými plyny.
- ze sběrného koše sekačky, protože v trávě rozsekané na malé kousky začínají už dvě hodiny po posečení probíhat hnilobné procesy, které jsou pro zvíře nebezpečné. Dále jsou škodlivé také motorové oleje, které se do sekaček dávají a které se samozřejmě do posekané trávy dostanou; a v neposlední řadě tato tráva obsahuje i výfukové plyny, neb tyto sekačky bývají poháněné benzínem.
- pod keři – bývají na ní často klíšťata
Vhodné byliny
- pokud není uvedeno jinak, tak tyto rostliny můžeme zkrmovat čerstvé i sušené. Usušené obsahují vysoký podíl vápníku, proto je podáváme v rozumné míře.
- Všeho s mírou! Musíme myslet na to, že každá bylina má své účinky a zvířata jsou na jejich působení citlivá. Proto bychom je měli podávat ušákům v rozumné míře a mít jejich účinky na paměti.
Rostlina |
Poznámka |
anýz |
Podporuje trávení. |
bazalka |
Tiší křeče, povzbuzuje chuť k jídlu a má zklidňující účinky. |
borůvkové listí |
Léčivka. |
bršlice kozí noha
|
Obsahuje hodně vápníku a chutná podobně jako petržel. Nesplést s krabilicí mámivou (Chaerophyllum temulum)! |
brutnák lékařský |
Voní a chutná po okurkách, má vysoký obsah minerálů, při nadměrném zkrmování poškozuje játra, ale jako doplňkové krmivo je dobrý. |
echinacea |
Posiluje imunitu. |
hadí mord španělský |
Obsahuje inulin. |
heřmánek |
Působí pozitivně při zažívacích potížích a onemocněních dýchacích cest (také jako čaj). |
hluchavka |
Pozor! Nesplést s popencem! |
chrpa |
Květy. |
jahodníkové listí |
|
jetel |
Tolice dětelová, jetel plazivý, jetel luční jsou v malém množství dobře snášeny. V době květu však obsahují nízké množství kyanogenních glykosidů, z kterých se při zkrmování uvolňuje toxický kyanovodík. Mladý jetel také ve větších množstvích v důsledku nízkého obsahu tříslovin silně nadýmá a při překrmení způsobuje průjem. |
jitrocel kopinatý |
Protizánětlivý, tiší zažívací potíže, podporuje vykašlávání, jako čaj (sbíráme před dobou květu) vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem. |
jitrocel větší |
Protizánětlivý, mírní zažívací obtíže. |
kakost smrdutý |
|
kerblík lesní/setý |
|
kokoška pastuší tobolka |
Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, zastavuje krvácení. |
kontryhel |
Léčivka, proto v malém množství. |
kopr |
Obsahuje hodně vitamínů, proto podávat v malém množství, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, odstraňuje lehké zažívací poruchy, tlumí křeče a stimuluje tvorbu mléka. |
kopretina bílá |
|
kopretina řimbaba |
|
kopřiva |
Krmíme zvadlými nebo usušenými, působí močopudně. |
koriandr |
|
kostival lékařský |
|
kozí brada luční |
|
krvavec menší |
Údajně má vysoký obsah vitamínu C. |
lebeda zahradní |
|
levandule | |
libeček |
Pomáhá při ledvinových a žaludečních obtížích; nepodáváme březím samicím. |
lichořeřišnice větší |
|
lískové listy |
|
majoránka |
Květy obsahují až 4% éterických olejů. |
malinové listy |
|
máta peprná |
Příznivě působí na trávicí ústrojí, podporuje prokrvení a tvorbu žluči. |
mateřídouška | |
meduňka |
Působí protikřečově a příznivě na zažívání (také při nadýmání). |
merlík všedobr |
|
měsíček |
Květy. Má zklidňující účinky. |
mléč zelinný |
|
myrta |
|
obilniny (osení a sláma) |
Pouze stébla bez klasů! ječmen, oves, pšenice, špalda, žito |
oregáno (dobromysl) |
Zmírňuje střevní potíže, údajně napomáhá při léčbě kokcidiózy, přírodní ATB. |
ostružinové listí |
Vysoký podíl kyseliny tříslové, s trním zkrmovat jen sušené. |
pampeliška/smetánka lékařská |
Kořen, listy, květ; působí močopudně, barví moč do červena. |
pelyněk |
Vysoký obsah thujonu, podávat zřídka. |
petrželí (nať) |
Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, navíc má vysoký obsah vápníku, proto podávat v omezeném množství. |
podběl |
Protizánětlivý, ale v sušeném stavu zkrmujeme pouze ve velmi malém množství kvůli vysokému obsahu léčivých látek, které mohou ve vysokých dávkách poškodit játra. |
potočnice/řeřicha |
Obsahuje hořčičné glykosidy, které dráždí dýchací cesty, proto podáváme jenom v malém množství; povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje látkovou výměnu a působí močopudně. |
ptačinec žabinec |
Nesplést s drchničkou rolní (Anagallis arvensis)! |
pumpava obecná |
|
pupalka dvouletá |
Listy a květy. |
rozmarýna |
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů a kyseliny šťavelové podáváme jenom občas v malém množství. |
růže (okvětní lístky, listy) |
Listy bez trnů a květy. Nekrmíme růžemi koupenými v obchodě! |
rybízové listí |
|
řebříček |
Vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem. |
saturejka zahradní |
|
sedmikráska |
Ve větším množství působí projímavě, podporuje hojivé procesy při plicních onemocněních. |
sléz |
|
slunečnice |
Jenom okvětní lístky (pro králíky pochoutka) a rostlinu! Ne semínka! |
šalvěj |
|
šrucha zelná |
Obsahuje menší množství kyseliny šťavelové, semena obsahuji velmi zdravé omega-3-mastné kyseliny. |
šťavel kyselý |
Vysoký obsah kyseliny šťavelové! |
šťovík |
Vysoký obsah kyseliny šťavelové! |
třezalka tečkovaná |
Zklidňující účinky. |
tymián |
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat v malém množství. |
violka trojbarevná |
|
violka vonná |
|
vojtěška |
Vysoký obsah vápníku, proto podáváme zřídka. |
zavinutka podvojná |
|
traviny (lipnicovité) |
bohaté na kyselinu křemičitou |
bojínek luční, jílek vytrvalý, kostřava rákosovitá, lipnice luční, poháňka hřebenitá, psárka polní, srha laločnatá |
|
pokojové rostliny |
|
ibišek, kalisie/goliwoog |
Jedovaté a nevhodné rostliny
Jedovaté a nevhodné pokojové rostliny |
agáve, amarylis/hvězdník, anthurie, azalka indická, begonie, brambořík perský, dieffenbachie pestrá, dieffenbachie skvrnitá/mramornatka, dracéna, fíkovník malolistý/plačící, fíkovník pryžodárný/gumovník,filodendron, hortenzie velkolistá, kala, klívie/řemenatka, kroton, lilek korálový/višňový, lopatkovec, monstera, mučenka, oleandr, pelargónie/muškát, potosovec zlatý, pouštní růže, pryšec zářivý, toulitka, vánoční hvězda |
Jedovaté a nevhodné zahradní rostliny |
barvínek menší, břečťan popínavý, cesmína ostrolistá, čemeřice černá, hyacint, krokus, lilie, lupina mnoholistá/vlčí bob, modřenec širolistý, narcis, tulipán |
Jedovaté a nevhodné volně rostoucí rostliny |
áron plamatý, bažanka vytrvalá, blatouch bahenní, bledule jarní, blín černý, bolehlav, česnek medvědí (nesplést s nejedovatou bršlicí kozí nohou!), halucha, hasivka orličí, hrachory, jmelí bílé, kapraď samec, konvalinka vonná, kručinka, lilek černý, lilek potměchuť, lýkovec jedovatý, mák, náprstník červený, ocún jesenní, oměj šalamounek, popenec, prvosenka jarní, pryskyřník prudký, pryšcovité, přeslička, rulík zlomocný, sasanka hajní, sněženka předjarní (podsněžník), starček přímětník, tetlucha kozí pysk, vlaštovičník větší, vratič obecný |
VĚTVE
V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které králíčci potřebují k tomu, aby byli fit. Ušáci se dokáží hlodáním větví zabývat hodiny. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na králíkovy zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů, které králíkovi rostou po celý život (přední zuby-řezáky rostou rychlostí 3-4mm/týden, zadní zuby-stoličky, které se nejlépe obrušují žvýkáním sena, rostou rychlostí 3-4mm/měsíc). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.
Obrušování zubů
V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Pokud budeme dávat chleba jako “pamlsek” (ohledně chleba jako pamlsku viz kapitola Pamlsky) jednou týdně, je jeho vliv na obrušování zubů zanedbatelný vzhledem k tomu, jak králíkovi zuby rychle rostou. Pokud chceme podat králíkovi něco k obrušování zubů, zvolíme větev některé vhodné dřeviny. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si králík hlodne “jednou týdně”, tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí.
Je nutno podotknout, že pokud má králík zuby a čelist správně rostlé a nenese si v genech žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna ten náš králík větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů (Stříhání zubů je již poměrně zastaralý způsob jejich krácení, při kterém se zuby ničí, což může vést k závažným zdravotním problémům; v dnešní době upřednostňujeme broušení v inhalační narkóze. Inhalační narkóza není pro organismus takovou zátěží jako narkóza injekční. Zbroušením jde skus i částečně zkorigovat, takže je možné, že už králík broušení nebude muset podruhé podstoupit.)
V obchodech se často prodávají barevná dřívka na okusování. Pokud na obale není napsáno, o jaké dřevo se jedná, a výslovně uvedeno, že použitá barviva jsou potravinářská, tak tato dřívka nekupujeme!
Vhodné dřeviny
Druh |
Poznámka |
arbutus (planika) |
|
borovice |
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství. |
borůvka |
Může být podávána i ve větších množstvích. |
bříza |
Listy působí silně močopudně – podávat je v malém množství. |
buk |
Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství. |
granátovník |
|
habr |
Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme! |
hloh |
Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost. |
hrušeň |
Může být podávána i ve větších množstvích. |
jabloň |
Může být podávána i ve větších množstvích. |
jasan |
Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec. |
javor |
Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů. |
jilm |
Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny. |
jedle |
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství. |
líska |
Může být podávána i ve větších množstvích. |
lípa |
Listy působí silně močopudně – podávat jen v malém množství. |
maliník |
|
olivovník |
|
olše |
Podávat jen v malém množství. |
ostružiník |
|
peckovice (třešeň, švestka...) |
Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro králíky s citlivějším zažíváním nevhodné. |
platan |
|
rybíz |
Může být podávána i ve větších množstvích. |
smrk |
Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství. |
topol |
Podávat v malém množství. |
vrba |
Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství. |
Jedovaté a nevhodné dřeviny
Druh |
Poznámka |
bez černý, bez hroznatý |
Květy smíme zkrmovat jen v malém množství, ostatní části rostliny jsou lehce jedovaté. |
bez chebdí |
Jedovatý. |
cedr |
Obsahuje éterické oleje už ve dřevě. |
citrusy (pomeranč, citrón...) |
Jejich listy a větve obsahují éterické oleje. |
dub |
Obsahuje vysoký podíl tříslovin a tím je pro králíky jedovatý. |
durman |
Jedovatý. |
fíkovník smokvoň |
Mléčná šťáva je jedovatá. |
jalovec |
Jedovatý. |
jírovec maďal (kaštan) |
Obsahuje látky dráždící střeva. |
komule Davidova |
|
kustovnice cizí |
|
mamota širokolistá |
|
oleandr |
Jedovatý. |
ořešák královský |
|
pámelník bílý |
|
pižmovka mošusová |
|
ptačí zob obecný |
|
rododendron |
Jedovatý. |
střemcha bobková |
|
svída |
Syrové plody a čerstvé listy svídy krvavé a výběžkaté jsou nejedlé. |
škumpa |
|
šeřík |
Sporný - v Itálii patří mezi vhodné, Němci ho považují za mírně jedovatý. |
tis červený |
Jedovatý. |
trnovník akát | Jedovatý. |
tůje |
Jedovatá. |
vistárie čínská |
|
zimolez |
|
zimostráz obecný |
|
zlatý déšť |
Lehce jedovatý. |
OVOCE
Pro králíka je ovoce jako bonbony pro člověka - obsahuje hodně cukru, a proto by mělo sloužit pouze jako pamlsek, neboť vysoký obsah cukru podporuje vznik cukrovky. Králíčci, kteří maji nadváhu, by ho (alespoň po dobu diety) neměli dostávat vůbec.
Z ovoce je vhodné odstranit pecky a jádra.
V žádném případě nepodáváme slupky od pomerančů, mandarinek atp. Jsou totiž většinou ošetřeny chemickými přípravky na bázi silic, které se nesmyjí ani pod horkou vodou.
U melounu odkrojíme svrchní tmavě zelenou slupku. Světle zelenou dužinu pod slupkou králíci mohou.
Vhodné ovoce
Druh ovoce |
vápník mg/100g |
fosfor mg/100g |
Poznámka Ovoce podáváme 2-3x týdně v malém množství jako pamlsek, nebo 2-3 malé kousky denně jako místo bonbonků (obsahuje spoustu cukru). |
ananas |
16 |
9 |
Bohatý na vlákninu, proto může pomoci při línání. Podle některých názorů může trávení během línání také usnadnit obsažený enzym bromelin (bromelain). |
angrešt |
|
|
|
jablko |
7 |
10 |
Před podáním je lepší odstranit jádra, která obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové. |
banán |
8 |
28 |
Podáváme zřídka a v malých množstvích, neboť může způsobit zácpu. Obsahuje hodně cukru. Taktéž obsahuje hodně fosforu, jehož nadbytek může způsobit deformace zubů. |
hruška |
9 |
15 |
Podáváme zřídka, protože jsou velmi sladké a ve spojení s vodou můžou vést k průjmu. |
jahody |
25 |
25 |
Plody i listy. |
šípky |
257 |
258 |
Mají vysoký obsah vitamínu C (250 mg/100g). |
borůvky |
10 |
13 |
Plody, listy, větvičky. |
maliny/ostružiny |
44 |
30 |
Plody, listy, větvičky. |
rybíz |
46 |
40 |
Plody 1-2x týdně, listy, větvičky. |
kiwi |
34 |
30 |
Obsahuje hodně cukru. Podáváme jenom občas v době línání. Obsahuje enzym actinidin. |
mandarinky |
35 |
20 |
Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč. |
meloun vodní(i ostatní druhy) |
10 |
11 |
Dužina. Podáváme zřídka. Kvůli vysokému obsahu vody působí močopudně. |
pomeranče |
40 |
22 |
Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč. |
hrozny červené bílé |
4 19 |
16 22 |
Bez jáder, slupka obsahuje hodně kyseliny tříslové. Podáváme v malém množství - obsahují hodně cukru. |
meloun cukrový |
10 |
18 |
Obsahuje hodně cukru. |
třešeň |
|
|
Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme. |
broskev |
|
|
Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme. |
švestka |
|
|
Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme. |
nektarinka |
|
|
Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme. |
meruňka |
|
|
Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme. |
Nevhodné ovoce
Druh ovoce |
Další informace |
avokádo |
Jedovaté! |
exotické ovoce |
Papája, cherimoya, curuba, granátové jablko, guáve, physalis, kumquat, liči, mango atd. mohou při požití vyvolat těžké trávicí problémy, a proto by neměly být podávány. |
kokos |
Příliš tučný. |
VHODNÉ PAMLSKY
Přírodní pamlsky
Nejlepší a nejzdravější jsou pro králíčka přírodní pamlsky. Jako zdravý pamlsek nám může posloužit kousek ovoce (u sušeného si uvědomíme, že obsahuje 4x více cukru než ovoce čerstvé!!!, neb sušením se z ovoce ztrácí voda a koncentruje se cukr), lístek bylinky (např. bazalky) nebo sušená zelenina.
Komerční pamlsky
Mezi vhodné pamlsky lze zařadit některé komerční pamlsky (všechny ne – viz níže), čaje a
Pamlsky by neměly obsahovat moc tuku a cukru. A v žádném případě nesmí obsahovat mléko, vejce, živočišné moučky nebo med. Toto splňují například:
- kvalitní vojtěšková kolečka (KIKI Healthy Rings, Vitakraft Grignote Rolls)
- některé produkty značky KIKI (extrudované tyčinky Crukis Verd a Crukis Carrots)
- některé produkty značky Vitakraft (Mc. Green králík, Mc. Corn, Carroties, polštářky Lofty´s, Bonbinos, Rollis Party)
- některé výrobky značky Versele-Laga (Veggies, Herbies, Galletties, Krok Crispy)
- některé výrobky značky JR Farm
- ovesné vločky
- svatojánský chleba (plod rohovníku)
- neslazený kvalitní ovocný či bylinkový čaj (bez éček a teinu/kofeinu)
!!! Doporučujeme všem chovatelům králíčků, aby si dobře četli etikety toho, co kupují, a dívali se především na složení. Výrobci se totiž vůbec neštítí do např. naoko zdravých vojtěškových kroužků nacpat drůbeží moučku!!!
Musíme mít na paměti, že výše jmenované věci jsou PAMLSKY a rozhodně to s nimi u králíka nepřeháníme. Všeho moc škodí! Ideální jsou celkově maximálně 2-3 kousky denně (v případě džusů a čajů pak jednou za čas).
NEVHODNÉ PAMLSKY
Mezi nevhodné pamlsky na našem trhu můžeme bohužel směle započítat většinu sortimentu zverimexů. Protože pamlsky pro králíky nesmí obsahovat moc tuku, cukru a už vůbec ne žádný med, mléko, živočišné moučky či vejce, můžeme směle zamávat na rozloučenou jogurtovým dropsíkům, medem nebo vejcem lepeným tyčinkám a různým snackům a koláčkům, u nichž se výrobci tváří, že je to pro králíky to pravé ořechové. Výrobcům u těchto rádoby pochutin nejde zpravidla o zdraví zvířete, ale o to, aby majiteli vnutil myšlenku, že zrovna tento výrobek má koupit a že zrovna tento výrobek udělá zvířátku největší radost. Králíkovi je však naprosto šumák, jestli dostane jogurtový drops s jahodovou příchutí nebo jablko – pro něho je podstatné, že je obojí sladké a sladké mu samozřejmě chutná a rozum z toho nemá. V tomto ohledu se opravdu na správný úsudek králíka spolehnout nemůžeme a musíme mít na paměti jeho dobro. Když králíkovi drops nedáme, tak ho samotného nenapadne, že by ho mohl dostat, a bude mít radost i z kousku jablíčka.
Suchý chleba
Výhody suchého chleba jsou ty, že je levný, každý ho má doma, králíkům chutná a nám je líto ho jen tak vyhodit, když ho přece ještě můžeme zužitkovat aspoň králíkovi.
Nicméně, když si přečteme složení, není to nic extra. Do Jídelníčku jsme vybrali tři klasické zástupce chleba, které se prodávají v obchodech, a zde je jejich složení:
-
Chléb Šumava (Delta) – pšeničná mouka, žitná mouka, jedlá sůl s jódem, droždí, zlepšovací přípravek (pšeničná mouka, žitná mouka, žitný extrudát, sójová mouka, pšeničný lepek, emulgátory: E472e, sójový lecitin, mléčná syrovátka, sladová mouka, pšeničný modifikovaný škrob, žitné otruby, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, enzymy, protispékavá látka: uhličitan vápenatý, stabilizátor: guarová mouka, dextróza, rostlinný olej, kyseliny: kyselina mléčná, kyselina octová, jedlá sůl, kvasná kultura), kmín, okyselovací přípravek (žitná mouka, regulátory kyselosti: kyselina citrónová, kyselina octová, octan vápenatý), kvasný ocet.
Alergeny: výrobky z pšenice, žita a sladu, výrobky ze sóji, výrobky z mléka
-
Chléb pšenično-žitný (Hradecká pekárna) – pšeničná mouka, žitná mouka, pitná voda, sůl, zlepšující pekařský přípravek (pšen. lepek, enzymy), kmín (hmot. podíl 0,07%).
-
Chléb Gurmán/vícezrnný chléb krájený (Penam) – pšeničná mouka, voda, žitná mouka, žitný kvas, vícezrnná směs (12%) (slunečnice, len, sezam, pšeničná sladová mouka, pšeničná mouka, emulgátor E472e, E471, sůl, žitná mouka, syrovátka, sójová mouka, cukr, dextróza, protispékavá látka E170, okyselující přípravek E330, pšeničný lepek, stabilizátor E412, přípravek zlepšující mouku E300), droždí, sůl (jód), kvasná kultura.
Alergenní složky: pšenice, žito, sója, seznam, mléko.
Pokud není složení chleba dostatečně výmluvné samo o sobě, pak vězte, že větší množství chleba dokonce může poškodit prostředí ve střevě. Obzvlášť, je-li králík ještě k tomu krmen nevhodným krmivem, může pak mít obtíže s trávením „problematičtějšími“ druhy potravy a může trpět nadýmáním (viz článek výše, kde se píše: „Stále častější produkce chleba kypřeného droždím způsobuje problémy se zažíváním, neboť droždí je příliš expanzivní, a proto dieteticky méně vhodné než přírodní kvasy.“), vánočkami nebo průjmy v důsledku změn střevní mikroflóry. Jeho zvýšený přísun pak vede nejenom k problémům se zažíváním, ale i k nadváze.
Na tomto místě je pak taky třeba zdůraznit, že suchý chleba není pro obrušování zubů králíka vůbec podstatný. Jednak jsou někteří chovatelé přesvědčeni o tom, že je chleba pro obrušování předních zubů příliš pórovitý (tudíž s ním hlodáky nemají žádný problém, a než se dostane k zadním stoličkám, tak ho sliny rozmělní na škrobnatou, špatně stravitelnou, kaši, a i kdyby se nějaké tvrdší zbytky ke stoličkám dostaly, tak pohyb čelisti při žvýkání chleba obrušování stoliček nepodporuje) a jednak, když přihlédneme k rychlosti růstu králičích zubů, má malý kousek chleba jednou týdně na jejich obrušování pramalý vliv. Když se podíváme na zahraniční weby, nikde není chleba na obrušování zubů doporučovaný a rozhodně se nedá říct, že by zahraniční chovatelé stáli fronty na veterinách, protože by jejich králíkům přerůstaly zuby kvůli tomu, že chleba na okus nemají. Více viz kapitola Větve.
V neposlední řadě je nutno zmínit i riziko plísní, které produkují jedovaté toxiny (mykotoxiny) už v době, kdy je my pouhým okem ještě nevidíme. Mezi účinky mykotoxinů patří například snížení imunity, poruchy jater, trávicího traktu, ledvin a jiných orgánů, poruchy reprodukce (potraty, toxémie atd.). Při pokusech vědci chleba kontaminovali plísní Pennicilliem (produkuje penicilin) a již po 64 hodinách byl posouzen jako zdravotně závadný a konzumace chleba staršího než 48 hodin nebyla odborníky vůbec doporučena! To samozřejmě platí i pro suchý chleba.
Kvůli výše zmíněným skutečnostem si tedy můžeme dovolit konstatovat, že chleba pro králíky rozhodně vhodným pamlskem není, chovatelé by se jeho podávání králíkům měli vyhnout a králíkům dopřát vhodnější pamlsek.
NIKDY NEDÁVÁME!!!
Králíkovi nikdy nepodáváme pamlsky:
- které obsahují mléko (jogurtové dropsy, snacky nebo jahodové dropsy, které mají ve složení mléko apod.)
- tyčinky lepené medem nebo vejci, které bývají ještě nadto obalené v zrní, slunečnici, kukuřici, ořeších... U citlivějších jedinců mohou způsobit trávicí obtíže.
- vojtěšková kolečka (nebo cokoliv jiného) s obsahem drůbeží moučky
- mléko, mléčné výrobky (jogurty, sýry...) – mléko obsahuje mléčný cukr (laktózu), která je pro všechny savce v dospělosti velmi těžko stravitelná. Jeho zásaditá povaha narušuje pH rovnováhu ve střevech.
- ořechy, mandle – příliš tučné
- káva, čokoláda – nedokáží je strávit a obojí je pro zvířata jedovaté
- všechno lidské jídlo (sušenky, piškoty, křupky, brambůrky, pizzu, párky, salámy, šunku...)
- suché pečivo (chleba, rohlíky, toastové chleby, tmavý barvený chleba, loupáky/croissanty, dalamánky...)
- houby
VITAMÍNOVÉ A MINERÁLNÍ PREPARÁTY
Tyto doplňky nejsou pro králíka důležité. Ba naopak – jejich nadměrný příjem organismus zatěžuje. Správně živený králík si vezme všechno potřebné z potravy.
Jediný přípravek, který bývá doporučován, je Roboran H, který se králíkovi podává v době línání. Díky obsahu biotinu (vitamínu H) a B-komplexu by měl urychlovat přelínání a zlepšovat kvalitu srsti. Tyto látky obsahují také např. vitamínové kapky Multi-C-Mulgat.
Používání ostatních vitmínových a minerálních doplňků prodiskutujte s kompetentním veterinářem. Většinou se podávají pouze v době nemoci, rekonvalescence nebo během zátěžových situací.
MINERÁLNÍ SOLNÉ A VÁPNÍKOVÉ KAMENY
Pokud chceme ušákovi pořídit některý z těchto kamenů, pořizujeme zásadně přírodní a bez příchutě. U kamenů s příchutěmi totiž hrozí riziko, že je králík bude nadšeně hryzat kvůli příchuti (tj. obyčejného solného kolečka si nevšímá) a ne kvůli tomu, že sůl nebo vápník potřebuje, a tak si může pomalu organismus zanášet solí či vápníkem, což v důsledku vede např. k ledvinovým a močovým kamenům. Pokud si všimneme, že kámen nápadně rychle ubývá (např. králíci ho mohou hryzat z nudy, v případě že jsou na noc zavřeni v kleci), tak ho králíkovi nabízíme jenom příležitostně.
Je potřeba zdůraznit, že správně živený králík si vezme potřebné soli, minerály a vitamíny z potravy a tyto doplňky vůbec nepotřebuje. Často se doporučuje tyto kameny kupovat, protože si na nich králík má brousit zuby, ale na obrušování zubů jsou ze zvýše zmíněného důvodu rozhodně vhodnější větve.
TRÁVICÍ PASTA NAGER-MALT
Tato pasta je nevhodná jak svým složením, tak účinkem. Obsahuje totiž bakterie mléčného kvašení, které v případě, že má králík v žaludku smotek chlupů, celý problém zkomplikují tím, že zkvasí obsah žaludku, následně smotek zadrží a králíkův stav se ještě zhorší o silné nadmutí. Na povrchu smotku se utvoří mastný film, který nepropouští vodu, tudíž se smotek nemá šanci vodou rozmočit a postoupit dál do střev, aby byl pomocí vlákniny vyloučen ven z těla ve formě bobků. Smotek zůstane v žaludku a je pak nutná operace.
Jak smotku chlupů v žaludku předejít?
Jediná rada je dopřát králíkovi dostatek sena, vody a pohybu a v období línání ho vyčesávat.
Proč je důležitý dostatek sena?
Nahromadění chlupů v žaludku není samo o sobě až takovým problémem. Problém nastává, až když králík přijímá málo vlákniny, následkem čehož se zpomalí činnost střev a chlupy se začnou hromadit v žaludku. Zpomalení činnosti střev je často způsobeno nedostatkem vlákniny a stravou bohatou na sacharidy a tuky, které nabourávají bakteriologickou rovnováhu ve střevech.
DIETA
Občas lidé svému mazlíčkovi dopřávají víc, než je zdrávo, a tak se může stát, že místo štíhlého mrštného ušáka mají doma najednou poněkud míň mrštnou špekatou kuličku. Bohužel tento stav má dopady nejen na vzhled králíčka, ale také na jeho zdraví – tuk mu obrůstá vnitřní orgány, což může vést až ke ztučnění jater a následnému úhynu. Obézní králíčci mohou mít také špinavější zadeček, protože si k němu pořádně nedosáhnou, aby si ho očistili.
V případě, že ušák trpí nadváhou, je vhodné zvážit nasazení nízkokalorické diety. Dieta musí být zaváděnapostupně.
Sestavení diety je velice jednoduché:
- hlavní složkou potravy je seno (bez přídavku např. vojtěšky) a čerstvá zelenina (bez omezení - POZOR!Toto neplatí pro kořenovou zeleninu, která obsahuje hodně sacharidů, a proto ji na dobu diety z jidelníčku úplně vyřadíme.)
- granule a ovoce postupně (během 2 týdnů) omezujeme až do úplného vyloučení z jídelníčku
- králíkovi nesmíme dávat žadné pamlsky jako hrozinky, vločky apod.!
Snižování váhy musí být postupné, protože rychlé hubnutí by mohlo ohrozit zdraví králíčka. Je proto vhodné každý týden králíčka vážit a úbytky váhy kontrolovat. Ušáka musíme také podněcovat ke zvýšené tělesné aktivitě a umožnit mu trávit co nejvíce času mimo klec (naprosté minimum jsou 4 hodiny mimo klec denně), protože pohyb je účinnější než jakákoliv dieta.
Následující nákresy ukazují králíka v dobré kondici a králíka s nadváhou:
Vlevo ušák v dobré kondici, vpravo obézní králík. Šipky označují místa, kam se nejčastěji ukládají tuky.
Vlevo obézní ušák, vpravo ušák v dobré kondici.
JAK STRAVOVAT BŘEZÍ A KOJÍCÍ SAMIČKY
Zhruba od 15. dne po zabřeznutí potřebuje samička zvýšený přísun vápníku a fosforu, neboť v tomto období začíná kalcifikace kostí plodů). Taktéž potřebuje zvýšenou dávku suché i šťavnaté potravy (šťavnatá potrava navíc obsahuje minerální látky a vitamíny, které jsou potřeba ke správnému vývoji plodů a udržení dobré fyzické kondice samičky). To znamená, že je vhodné postupně zaměnit granule pro dospělé králíky za kvalitní granule pro mláďata, které mají vyšší obsah vápníku, a můžeme k nim přidávat i vojtěšková kolečka, která taktéž obsahují vápník. I seno je vhodné takové, které obsahuje byliny bohaté na vápník (pampeliška, vojtěška, jetel). Také dávka zeleniny se musí postupně zvyšovat (až o polovinu denní dávky). Je důležité tuto stravu dodržovat i po celou dobu, kdy samička kojí mláďata (samička potřebuje velké dávky vápníku a kvalitní stravy, aby se ji mohlo tvořit mléko a ona sama byla zdravá). Okolo 6. týdne po porodu se mohou začít zvýšené dávky granulí a zeleniny pozvolna snižovat a přecházet opět na stravu dospělého králíka, na kterou byla samička zvyklá před zabřeznutím.
! Samičce nepodáváme mléko! Není to pro ni přirozená strava, neumí ho trávit a může ji přivodit zažívací obtíže.
STRAVA MLÁĎAT OD NAROZENÍ PO ODSTAV
V případě, že má doma chovatel samičku, u níž byla před zabřeznutím a po porodu kokcidióza rozborem bobků vyloučena, může při krmení mláďat postupovat následovně:
- do 15 dnů pouze mateřské mléko
- od 15 do cca 21dnů mateřské mléko + podávání sena s přídavkem sušené vojtěšky nebo sušené pampelišky
- od 21 do 60 dnů mateřské mléko + seno s přídavkem sušené vojtěšky nebo sušené pampelišky + postupné zařazování čerstvé zeleniny (vhodné druhy jsou např. mrkev, řapíkatý celer, fenykl. Vše nakrájené na drobné kousky)
- od cca 28 dní se mohou do stravy králíčat zařadit kvalitní granule pro juniory
Pokud u samičky nemáme rozborem vyloučenou kokcidiózu, mláďatům žádné “zelené” krmení nedáváme, dokud je v 7. týdnu proti kokcidióze nepřeléčíme. Pak teprve na zelené pomalu zvykáme.
Dokud jsou mláďata kojena, poskytuje jim mateřské mléko tzv. pasivní imunitu. Bohužel většina mláďat, která jsou ve zverimexech, je odstavena predčasně, tudíž již tuto ochranu nemají, ale jejich zažívání zároveň ještě není bez této imunity na velké změny v jídelníčku a stres s nimi spojený připraveno. Proto se doporučuje domů přineseného králíčka preventivně přeléčit proti kokcidióze, případně nechat udělat rozbor bobků, aby se přítomnost kokcidií vyloučila a pak teprve můžeme do jeho jídelníčku začít zařazovat zeleninu, ovoce a trávu (viz článek Kokcidióza). Pokud v sobě králíček kokcídie má a změna stravy a stres ho oslabí, “zelená” strava bývá poslední kapkou, po níž pohár přeteče a kokcidióza naplno propukne. Kromě kokcidiózy hrozí předčasně odstavenému ušákovi při změně stravy i další nemoce – např. Enteropatia mucoide, přemnožení bakterií E. coli nebo Clostridia sp. Mezi příznaky se řadí např. hlenovitý vodový průjem, nechutenství, nízká teplota (37-38,5°C), nadmuté bříško s plyny a tekutinami ve střevech... Pokud včas nezasáhne veterinář, nastává po 2-4 dnech smrt.
Copyright kralici.cz
Autor: Martina Habartová (anhelli) a Renata Corsano (grinzy)